Ve středu 5. 11. se žáci osmého a devátého ročníku zúčastnili dvouhodinové přednášky zaměřené na zdravý životní styl, která proběhla v rámci všeobecné primární prevence poskytované ORP Odry. Program Buď OK se zaměřuje na podporu zdravého sebevědomí, prevenci poruch příjmu potravy a rozvoj kritického myšlení v prostředí ovlivněném sociálními sítěmi.
Úvod lekce byl věnován pozitivní sebereflexi. Žáci seděli v kruhu a měli o sobě říct dvě pozitivní věci. Někteří si s pochvalou sami sebe nevěděli rady, a tak jim pomohli jejich spolužáci, kteří na nich vyzdvihli to hezké. Aktivita byla velmi podnětná – ukázala, jak se žáci vnímají a jak vzájemná podpora může posílit jejich sebejistotu.
Následovala část zaměřená na vnímání krásy a mediální vlivy. Žáci kreslili svoji představu hezkého muže nebo ženy a poté „ideál krásy“, který je jim předkládán prostřednictvím sociálních sítí. Rozdíl mezi oběma obrázky byl patrný už na první pohled. Zatímco vlastní představy byly rozmanité, mediální ideál byl jednotvárnější a více odpovídal stereotypům prezentovaným online.
Pod vedením lektora chlapci i dívky společně sestavili svého „ideálního člověka“ a popsali jeho vizuální i charakterové vlastnosti. Během programu se věnovali také tématům, jako jsou poruchy příjmu potravy, tvorba zdravého jídelníčku, význam pohybu a mediální manipulace.
Celá přednáška proběhla v klidné, respektující a podnětné atmosféře. Žáci se aktivně zapojovali, nebáli se vyjádřit svůj názor a dodržovali pravidla domluvená na začátku setkání. Děkujeme.
Petr Molek, Irena Bláhová