15.5. proběhla v rámci environmentální výchovy přednáška o ochraně kytovců pro žáky od 4. do 9. třídy.
Přednášejícími byli zakladatelé spolku Justice For Nature, kteří již 16 let pracují „na poli“ ochrany přírody v zahraničí (Indonésie, Slovensko, Kostarika) i v ČR. Z příspěvků škol a darů firem a jednotlivců finančně i fyzicky podporují monitorování většinou kriticky ohrožených veleryb, plejtváků, vorvaňů, kosatek atd. Proč? Nejsou lhostejní k vymírání a likvidaci různých živočichů a spatřují v tom smysl. Vždyť jen v roce 2019 zemřelo na následky srážky s lodí až 20 000 kytovců!! Jde o údaje z lodních deníků, ne o domněnku. Další jsou loveni japonskými a norskými velrybáři, jiní jsou obětí znečištění moří plasty a chemikáliemi. Přitom kytovci, stejně jako jiní mořští živočichové a rostliny hrají v potravních řetězcích moří významnou roli. Z dokumentu, jež byl promítán, se žáci dověděli, jak vypadá jeden den při monitoringu těchto zvířat na moři, jaké úkoly na lodi členové týmu plní.
Pan Jeglík, předseda a „duše“ spolku JFN vyjádřil přání, že kdyby se na každé škole, kam jezdí přednášet, našel jediný žák se zájmem o ochranu přírody, bylo by to pro přírodu i obyvatele planety jen dobře.
Přednáška se líbila, proto plánujeme příští rok další, tentokrát třeba o ochraně jaguárů nebo orlů mořských aj. dravců v ČR.
Mgr. Lenka Černá



