ZÁKLADNÍ ŠKOLA
ODRY POHOŘSKÁ

Workshop Od písaře ke knihtisku Jana Gutenberga


V pondělí před Velikonocemi se třídy 8.A, 8.B a část 7.B zúčastnily přednášky a workshopu historičky a výtvarnice Markéty Poskočilové s tématem „Od písaře ke knihtisku“, kterou zorganizovalo Muzeum Oderska. Žáci mohli nahlédnut do dílny písaře, kde se seznámili s ručním přepisováním knih v klášterech a jejich iluminací. Dozvěděli se, jak se vyráběl pergamen z jehněčí kůže a co se používalo při výrobě ručního papíru a středověkého inkoustu. Následovala ukázka revolučního objevu 15. století – knihtisku Jana Gutenberga, který umožnil rychlejší šíření knih a tím i vzdělanosti.
Žáci si mohli sami vyzkoušet tisk obrázku z dřevořezu na rekonstrukci tiskařského lisu a byli překvapeni obtížností přípravy strany knihy, jelikož veškerá písmena se musela nejprve vyrobit a poté se skládala do řádků zrcadlově za sebou, aby vytvořila daný text.
Přednáška i práce na tiskařském lisu byla zajímavá a přinesla žákům větší rozhled ohledně vývoje knih. Děkujeme tímto muzeu za pozvání a organizaci.

Mgr. Lenka Pobočková

Čtěte dále...

Základní škola Odry, Pohořská 8, příspěvková organizace

IČO: 60336269

ID datové schránky: euigift

Rychlý kontakt