ZÁKLADNÍ ŠKOLA
ODRY POHOŘSKÁ

Adventní zájezd na vánoční zámek Raduň a do kina Cinestar v Opavě

Letos po předchozí dlouhé covidové odmlce jsme uskutečnili tradiční
adventní zájezd do kina a za poznáním.
Se třídami 8.A, 8.B a 6.B jsme se naladili na vánoční atmosféru na
nádherném klasicistním zámku v Raduni, jehož pokoje byly vánočně vyzdobeny stejně jako v 19. století, kdy zde šlechta trávila Vánoce. Skvělá průvodkyně nás seznámila se zvyky šlechty, vánočním jídlem i dárky, které zprvu visely na stromečku a až později se balily a dávaly pod stromeček a byly jimi obdarovány pouze děti. Žáci byli nadšeni zejména z krásné jídelny a předpokoje, kde byly plné stoly opravdového cukroví. Mnohé zaujaly dárky, které dostávaly děti a později i dospělí pod stromeček – lyže, parní stroj, vláček, šperkovnice nebo tabatěrka. Byli jsme seznámeni s historií adventního věnce, jesliček i tradicí posílání PF na nový rok, kterou založil francouzský šlechtic v 19. století a rozšířila se po celé Evropě.
Po zasněžené mrazivé cestě jsme se pak vydali do Opavy do kina Cinestar
na film Mimoni a tzv. si užít i moderní atmosféru Vánoc v nádherně
vyzdobeném obchodním centru Breda. Myslím, že zájezd žáky nejen vánočně naladil, ale také je obohatil o nové poznatky z historie Vánoc.

Lenka Pobočková

Čtěte dále...

Základní škola Odry, Pohořská 8, příspěvková organizace

IČO: 60336269

ID datové schránky: euigift

Rychlý kontakt