ZÁKLADNÍ ŠKOLA
ODRY POHOŘSKÁ

Exkurze praktických

Exkurze praktických tříd do Valašského Meziříčí – Historie řeznického řemesla na Valašsku a Rožnova pod Radhoštěm – Co vařily naše babičky.

     Dne 11. října 2022 se Praktickým třídám podařilo zrealizovat projektový den mimo školu v rámci projektu „Blíž k dětem a rodičům III. Z bohaté nabídky vzdělávacích programů pro školy byly vybrány edukační programy, která nabízela muzea ve Valašském Meziříčí a v Rožnově pod Radhoštěm. Žáci praktických tříd se především zaměřují na praktické činnosti, které mohou využít v dalším vzdělávání a zároveň prohlubovat své, již získané vědomosti a znalosti.                                                                                                                            Nejprve jsme navštívili Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí. Paní lektorka děti rozdělila do tří skupin ke stolům, na kterých je čekalo občerstvení. Nejprve žáci shlédli výukové video, poté měli prostor na své dotazy, které lektorka ochotně zodpověděla, a společně vyplnili připravené pracovní listy. Následně si pod dohledem pedagogů a lektorky prohlédly všechny stroje a nástroje v muzeu, vyzkoušeli si práci s historickou pokladnou a váhou. Po skončení programu jsme autobusem pokračovali do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Žáci si prohlédli část Valašské dědiny a expozici muzea (Život na Valašsku, výstavu krajek a krojů) a potom se již věnovali edukačnímu programu „Co vařily naše babičky“. S pomocí pracovnic muzea a lektorky uvařili stará valašská jídla – Pohančenou kašu s trnkami a Varmužu. Žáci pracovali ve dvou skupinách a hotová jídla navzájem rádi ochutnali. Závěr celého projektového dne jsme ukončili ve mlýně v Mlýnské dolině, kde jsme si prohlédli mlýn a historické předměty používané v kuchyních našich babiček a ochutnali domácí chléb s tvarohovou pomazánkou a bylinkový čaj s medem. Celým programem ve Valašském muzeu nás provázela také redaktorka Českého rozhlasu, která s pomocí našich žáků pozvala posluchače rádia k zajímavému výletu.

Mgr. Elen Chrobáková

Čtěte dále...

Základní škola Odry, Pohořská 8, příspěvková organizace

IČO: 60336269

ID datové schránky: euigift

Rychlý kontakt