ZÁKLADNÍ ŠKOLA
ODRY POHOŘSKÁ

Čtyři parádní exkurze ve Vizovicích


Ve čtvrtek 9.6.2022 si čtyři skupinky vybraných žáků 2. stupně vychutnali čtyři exkurze ve Vizovicích v rámci projektu „Pojďme na inkluzi společně“ a získali tak přehled o různých profesích.
Jedna skupina navštívila firmu GLASS ATELIER MORAVA s.r.o., Vizovice a mohli tak názorně vidět ojedinělou ruční výrobu foukaného skla. Exkurze začala prohlídkou vzorkovny, kde je vystaven
sortiment firmy. Odtud jsme sledovali práci sklářů přímo na huti s patřičným výkladem, jak z historie sklárny, tak popisem výroby. Následně jsme prošli celou výrobu zblízka, a dokonce s možností vyzkoušet si foukání sklářskou píšťalou. Zakončení proběhlo ve firemní prodejně, kde byla možnost zakoupit si tento kvalitní český křišťál s originálním designem.
Skupina žáků 7. A třídy se zúčastnila exkurze v Čokoládovém království Vizovice, což je pobočka čokoládovny Carletti, kde probíhají prezentace s ukázkou výroby čokolády a pralinek. Úvodem byli žáci seznámeni s historií čokolády, pěstováním a zpracováním kakaových bobů. Během přednášky ochutnali 4 druhy belgické čokolády a následně si měli možnost prohlédnout stroj na míchání čokolády a zhlédli názornou ukázku výroby čokoládových pralinek a jejich plnění. Poté byli obeznámeni s odléváním čokoládových figurek do speciálních forem. Na závěr prezentace všichni
ochutnali čerstvou pralinku připravenou před jejich očima.
Exkurze vybraných žáků 6. tříd probíhala v Halově pekárně ve Vizovicích, což je prvorepubliková pekárna se stoletou parní pecí. Žáci byli seznámeni s historií pečení tradičního vizovického pečiva, jeho výrobou z mouky a vody a využitím v životě člověka. Nejvíce žáky oslovilo samotné tvoření
figurek zvířat, květin i věnečků, kdy podle pokynů odbornice žáci tvořili tradiční vzory pomocí techniky: střihu, vpichu, řezu, obtisku a mašličkování. Na závěr exkurze jsme se dozvěděli více o prastaré symbolice zvířecích figurek, kdy jednotlivá zvířátka představovala určité vlastnosti, které měla obdarovaným přinést.
Vybraní žáci 9. tříd se zúčastnili prohlídky výrobního závodu Rudolf Jelínek Vizovice, což je největší výrobce ovocných destilátů na světě. Exkurze začala zhlédnutím filmu o historii firmy, která se datuje
od roku 1894. Následně průvodce doplnil historické zajímavosti celého Jelínkova rodu a provedl nás výrobními prostory, kde destiláty zrají a kde se stáčejí. Celá exkurzní trasa má původní podobu ze 30. let minulého století, tedy období, kdy firmu vlastnil Rudolf Jelínek. Prohlídka byla zakončena ve specializované prodejně, která nabízí nejširší výběr tradičních i méně tradičních destilátů.
Lenka Pobočková a Marcel Vlček

Čtěte dále...

Základní škola Odry, Pohořská 8, příspěvková organizace

IČO: 60336269

ID datové schránky: euigift

Rychlý kontakt