ZÁKLADNÍ ŠKOLA
ODRY POHOŘSKÁ

Exkurze v keramickém závodě

Skupina 14 dětí ze 7. A navštívila keramický závod Hein & spol. v Tošovicích, který byl založen před 23 lety a patří mezi moderní evropské výrobce keramických kachlí, které dodává firmě Romotop Suchdol, která se specializuje na výrobu krbových kamen. V roce 2021 pak došlo ke spojení obou firem pod Romotop Suchdol. Nyní tento podnik zaměstnává asi 100 lidí. Nejprve jsme se seznámili  s dvěma technologiemi výroby kachlí a to litím a lisováním. Princip prvního způsobu výroby spočívá v  lití hmoty do sádrových forem, ve kterých kachle dostávají svůj budoucí tvar. Firma tak má široké možnosti vyrábět keramické kachle dle poptávky na trhu i vyvíjet své vlastní a udávat tak směr v oboru a designu. Druhý způsob výroby lisováním je rychlejší a je k němu potřeba průmyslové míchací zařízení na hmotu a vytlačovací lis. Nejprve jsme si prohlédli míchačky na hlínu, do které se přidává šamot pro lepší tepelné vlastnosti kachlí. Seznámili jsme se sušením kachlí při pokojové teplotě a prohlédli si i elektrické sušárny. Velmi nás překvapilo pečlivé ruční dočišťování kachlí a nástřik glazur ve vysoce moderních boxech. Zhlédli jsme také vypalovací pece, kde teplota dosahovala až 1000 stupňů Celsia a další výrobní prostory jako např. laboratoře, místnosti, kde se míchají glazury a kde se kontroluje kvalita výrobků i  prostory, kde se kachle kompletují k výrobě kachlových krbů. Seznámili jsme se také s výrobou velkoformátových kachlí, které se zde vyrábí od roku 2006 a prodávají se nejen v České republice, ale také na Slovensku, v Polsku, v Německu a Rakousku. Exkurze se nám moc líbila, byli jsme překvapeni i milým dárkem na závěr prohlídky, neboť jsme si každý odnesli malou kachličku na památku. Děkujeme firmě za umožnění prohlídky a panu Skýpalovi za milé, vstřícné přijetí a báječný výklad.

Žáci 7.A, L. Pobočková

Čtěte dále...

Základní škola Odry, Pohořská 8, příspěvková organizace

IČO: 60336269

ID datové schránky: euigift

Rychlý kontakt