Zhlédnutí výstavy „Za dlouhých zimních večerů v chalupách“ v oderském muzeu

V rámci výtvarné výchovy jsme se žáky 2. stupně navštívili opravdu pěkně zpracovanou výstavu v oderském muzeu, kde si všichni mohli prohlédnout světnici, ve které žila rodina na počátku 20. století.

Mnohé předměty (tehdy běžně užívané) viděli žáci poprvé a málokdo věděl, na co se používají. Třeba např. hříbek na štepování ponožek, šlapací šicí stroj nebo ševcovské svítidlo. Vyzkoušeli jsme si žehlení hodně těžkou železnou žehličkou a zjistili, že práce žen v domácnosti nebyla zrovna lehká.

V rámci výstavy jsme se seznámili také s řemesly, kterými se lidé zabývali za zimních večerů, když nebyla práce na poli. Děti si mohly prohlédnout kolovrátek, vyzkoušet si tkání na malém tkalcovském stavu, zjistily, jak se vyráběly šindele, z čeho se dělaly pometla, jak se pletly košíky nebo si mohly prohlédnout masku medvěda z masopustního průvodu. Nechyběly ani necky, palice či strojek na plnění jitrnic a další nářadí používané na domácí zabijačky. Výstava s vtipným doplňujícím výkladem pana Černého se všem dětem líbila a byla přínosem pro rozšíření obzorů dětí a zejména jim umožnila srovnat období přepychu dnešní doby s dobou, kdy si lidé vystačili s málem a museli hodně šetřit.

Mgr. Lenka Pobočková