ZŠ Odry, Pohořská 8
» Virtuální prohlídka » Schránka důvěry » Aktuality » Kontakty » Školní jídelna » E-žákovská » Školní poradenství » O nás » Akce školy » Fotografie školy » Zápis 2019/2020 » Třídní schůzky » Školní parlament » Školní družina » Projekt EU » Místní akční plán rozvoje vzdělání ORP Odry » Podpora rozvoje praktické výchovy žáků se speciálními vzdělávacími potřebami » Šablony EU » Pedagogický sbor » Stránky tříd » Dokumenty » Návrhy a výhledy rozpočtu
     logo školy

     znak Oder

     NEKUŘÁCKÝ WEB
   Tento web je nekuřácký!

     logo Projekt Zelená škola

škola plná zdraví ovoce do škol.jpg certifikát EUpenizeskolam.cz atletika

Zhlédnutí výstavy „Za dlouhých zimních večerů v chalupách“ v oderském muzeu


V rámci výtvarné výchovy jsme se žáky 2. stupně navštívili opravdu pěkně zpracovanou výstavu v oderském muzeu, kde si všichni mohli prohlédnout světnici, ve které žila rodina na počátku 20. století.

Mnohé předměty (tehdy běžně užívané) viděli žáci poprvé a málokdo věděl, na co se používají. Třeba např. hříbek na štepování ponožek, šlapací šicí stroj nebo ševcovské svítidlo. Vyzkoušeli jsme si žehlení hodně těžkou železnou žehličkou a zjistili, že práce žen v domácnosti nebyla zrovna lehká.

V rámci výstavy jsme se seznámili také s řemesly, kterými se lidé zabývali za zimních večerů, když nebyla práce na poli. Děti si mohly prohlédnout kolovrátek, vyzkoušet si tkání na malém tkalcovském stavu, zjistily, jak se vyráběly šindele, z čeho se dělaly pometla, jak se pletly košíky nebo si mohly prohlédnout masku medvěda z masopustního průvodu. Nechyběly ani necky, palice či strojek na plnění jitrnic a další nářadí používané na domácí zabijačky. Výstava s vtipným doplňujícím výkladem pana Černého se všem dětem líbila a byla přínosem pro rozšíření obzorů dětí a zejména jim umožnila srovnat období přepychu dnešní doby s dobou, kdy si lidé vystačili s málem a museli hodně šetřit.

                                                                                                                                             Mgr. Lenka Pobočková


Copyright © Základní škola Odry, Pohořská 8, příspěvková organizace & DS13 except lightbox scripts.    Počítadlo přístupů: