ZŠ Odry, Pohořská 8
» Virtuální prohlídka » Schránka důvěry » Aktuality » Kontakty » Školní jídelna » E-žákovská » Školní poradenství » O nás » Akce školy » Fotografie školy » Zápis 2019/2020 » Třídní schůzky » Školní parlament » Školní družina » Projekt EU » Místní akční plán rozvoje vzdělání ORP Odry » Podpora rozvoje praktické výchovy žáků se speciálními vzdělávacími potřebami » Šablony EU » Pedagogický sbor » Stránky tříd » Dokumenty » Návrhy a výhledy rozpočtu
     logo školy

     znak Oder

     NEKUŘÁCKÝ WEB
   Tento web je nekuřácký!

     logo Projekt Zelená škola

škola plná zdraví ovoce do škol.jpg certifikát EUpenizeskolam.cz atletika

Mladý zoolog – podzim 2018


Tématem letošního ročníku této přírodovědné soutěže ostravské zoologické zahrady byla česká a slovenská plemena hospodářských zvířat. Proč zrovna domácí zvířata? Jednak proto, že v této zoo jsou téměř všechna k vidění a pak zřejmě proto, že takové téma snad ještě nebylo.

Soutěže se účastnilo 6 družstev, což bylo 23 žáků – nejvíce za poslední léta. Nejdříve všechna družstva musela úspěšně absolvovat školní kolo a pak už „hurá do Ostravy.“

Zoologická zahrada nás 14.11. přivítala přívětivým slunečným počasím. První naše kroky vedly k výběhům hospodářských zvířat, kde jsme si prohlédli husy, ovce valašky, přeštické prase, králíky české strakáče, slepice, holuby s názvem moravský pštros, krávy (správně tury) z Afriky a Skotska a s kozami jsme navázali kontakt přímo intimní. Pak nás zlákal nově postavený hrad se skluzavkami, který jsme museli vyzkoušet a už byl pomalu čas se nasvačit a usednout do lavic výukového centra k vyplnění pracovních listů. Po samotné soutěži jsme se ještě 2 hodiny prošli po zoo, abychom obdivovali šimpanze, kočkodany, hady, bahníka aj. ryby a brouky pavilonu Evoluce, zebry, žirafy, slony, papoušky, hrocha, levharta, ale také kovové modely mravenců, dřevěného sklípkana, kostru mamuta, atd. Pak už nás čekala jen jízda trolejbusem na hlavní nádraží a vlak, který nás dopravil až domů.

A jak jsme dopadli letos? Nejlépe si vedli šesťáci – Michaela Šubrtová, Anna Švánová, Max Masare a Denis Florík, kteří se svými 28 body obsadili ve své kategorii 22. místo z 52 míst. Za nimi další šesťáci Hana Pirnosová, Viktorie Miklošová, Vendula Vahalíková a Ondřej Uvíra skončili na 29. místě z 52 míst (23,5 bodu) a šesťáci do třetice – Nikola Dobrovolný, Jan Klučka, Matyáš Elkner a Petra Orságová s 20 body dosáhli na 36. místo. Až za šesťáky skončilo družstvo sedmé třídy ve složení Daniela Juřicová, Ema Kopová, Gabriela Bočková a Jan Grzegorz. Jejich výkon stačil na 38. místo (19 bodů). Myslím si, že v případě většího pracovního nasazení během přípravy na soutěž by dopadli daleko lépe. Je vidět, že ani hospodářská zvířata nejsou snadné téma. Starší kategorii zastupovali žáci osmé třídy, a to ve dvou skupinách. Jakub Krayzel, Pavel Vidlák a Kim Bilka se umístili s 23,5 body na 20. místě ze 41 míst a Matěj Žila, Martin Polach, Adam Pastorek a Barbora Rýparová s 21 body na 25. místě ze 41 míst.

Co dodat? Jsme trochu zklamáni, že to letos nebylo lepší, ale zase máme vzpomínky na pěkný soutěžní den. A třeba si někteří z nás pamatují, že husy slouží coby hlídači v továrně v Anglii, čich psa je milionkrát lepší než ten lidský, Starokladrubský kůň je chován v České republice nepřetržitě 400 let a je vyhlášen dokonce Národní kulturní památkou, a že Rakovnický kotrlák není název nějaké gurmánské speciality, nýbrž české národní plemeno holuba.

                                                                                                                                             Lenka Černá, Jana Peprná


Copyright © Základní škola Odry, Pohořská 8, příspěvková organizace & DS13 except lightbox scripts.    Počítadlo přístupů: