Exkurze do výrobny baněk „Slezské tvorby“ v Opavě

Sklářství spolu s textilním průmyslem mělo v naší zemi dlouholetou tradici. Pomalu však tyto obory upadají v zapomnění. Proto jsem se rozhodla uspořádat exkurzi do podniku Slezská tvorba, kde se ručně od roku 1951 vyrábí baňky, které se v současnosti vyváží do celého světa.

A tak 8. listopadu vyrazil plný autobus zvědavých nadšenců do Opavy. Myslím, že opravdu každého zaujalo foukání baněk, tvarování špic a tvorba skleněných figurek ve formách. Všechny děti překvapilo, že to není až tak jednoduchá práce, kdy ženy, které zde pracují, musí vyfouknout 800 kusů baněk za směnu. Rovněž proces stříbření a následné ruční malování bylo pro všechny nevšedním zážitkem, tak trochu kouzlením.

Po exkurzi do výroby, kdy žáci opravdu stáli všem zde pracujícím ženám za zády a se zaujetím sledovali jejich práci, jsme šli do dílničky, kde si mohl každý namalovat svoji vlastní baňku a v dárkové krabičce si ji pak odnést domů. Na závěr jsme navštívili velkoprodejnu, kde jsme mohli obdivovat tisíce baněk, které o Vánocích putují do obchodů.

Vánočně naladěni a plní dojmů jsme nasedli do autobusu na cestu domů, a protože nám vyšlo trochu času navíc, udělali jsme si po cestě zastávku na zámku v Hradci nad Moravicí a prošli se prosluněným podzimním parkem. Krásně strávený půlden pak v autobuse ukončila sladká tečka na závěr v podobě malé čokoládové baňky, která všem připomněla blížící se Vánoce.

Lenka Pobočková