ZŠ Odry, Pohořská 8
» Virtuální prohlídka » Schránka důvěry » Aktuality » Kontakty » Školní jídelna » E-žákovská » Školní poradenství » O nás » Akce školy » Fotografie školy » Zápis 2019/2020 » Třídní schůzky » Školní parlament » Školní družina » Projekt EU » Místní akční plán rozvoje vzdělání ORP Odry » Podpora rozvoje praktické výchovy žáků se speciálními vzdělávacími potřebami » Šablony EU » Pedagogický sbor » Stránky tříd » Dokumenty » Návrhy a výhledy rozpočtu
     logo školy

     znak Oder

     NEKUŘÁCKÝ WEB
   Tento web je nekuřácký!

     logo Projekt Zelená škola

škola plná zdraví ovoce do škol.jpg certifikát EUpenizeskolam.cz atletika

Exkurze do výrobny baněk „Slezské tvorby“ v Opavě


Sklářství spolu s textilním průmyslem mělo v naší zemi dlouholetou tradici. Pomalu však tyto obory upadají v zapomnění. Proto jsem se rozhodla uspořádat exkurzi do podniku Slezská tvorba, kde se ručně od roku 1951 vyrábí baňky, které se v současnosti vyváží do celého světa.

A tak 8. listopadu vyrazil plný autobus zvědavých nadšenců do Opavy. Myslím, že opravdu každého zaujalo foukání baněk, tvarování špic a tvorba skleněných figurek ve formách. Všechny děti překvapilo, že to není až tak jednoduchá práce, kdy ženy, které zde pracují, musí vyfouknout 800 kusů baněk za směnu. Rovněž proces stříbření a následné ruční malování bylo pro všechny nevšedním zážitkem, tak trochu kouzlením.

Po exkurzi do výroby, kdy žáci opravdu stáli všem zde pracujícím ženám za zády a se zaujetím sledovali jejich práci, jsme šli do dílničky, kde si mohl každý namalovat svoji vlastní baňku a v dárkové krabičce si ji pak odnést domů. Na závěr jsme navštívili velkoprodejnu, kde jsme mohli obdivovat tisíce baněk, které o Vánocích putují do obchodů.

Vánočně naladěni a plní dojmů jsme nasedli do autobusu na cestu domů, a protože nám vyšlo trochu času navíc, udělali jsme si po cestě zastávku na zámku v Hradci nad Moravicí a prošli se prosluněným podzimním parkem. Krásně strávený půlden pak v autobuse ukončila sladká tečka na závěr v podobě malé čokoládové baňky, která všem připomněla blížící se Vánoce.

                                                                                                                                             Lenka Pobočková


Copyright © Základní škola Odry, Pohořská 8, příspěvková organizace & DS13 except lightbox scripts.    Počítadlo přístupů: