škola plná zdraví ovoce do škol.jpg certifikát EUpenizeskolam.cz atletika Pojďme na inkluzi společně

Velmi úspěšní Mladí zoologové

Na soutěž v Zoo Ostrava se děti již tradičně těší. Letošní se týkala dravců, sov a sokolů. S dětmi jsme se pravidelně každý týden scházeli a připravovali, ty svědomitější s přípravou pokračovaly i doma.

A pak přišel den D – 13.11. 2019. Našich 13 dětí vítala zoo sychravým zamračeným dnem, ale nenechali jsme se deprimovat. Vyrazili jsme k voliérám s dravci a mohli tak pozorovat, jak supi, kondoři a orli snídají (jí co 4 dny). U sov jsme viděli totéž. Líbila se nám sovice sněžní, bílá severská vzácná sova. „Konečně jiná barva peří než hnědá,“ pomysleli jsme si. Přečetli jsme ještě texty u jednotlivých zvířat a soutěž mohla začít.

Během 25 minut musely 3-5 členné skupiny dětí zvládnout test s 15-18 poměrně těžkými otázkami, např. Jak se nazývá věda zabývající se ptáky, jak se jmenuje sova, která hrála v pohádce Tři oříšky pro Popelku, jak se nazývá ostrý výběžek na zobáku sokolů, jakým způsobem rozbíjí vejce orlosup, podtrhnout pravdivá tvrzení o sokolech, poznat siluety dravců v letu,“ atd.

Jak jsme uspěli? Skupina chlapců z 9. třídy – P. Vidlák, A. Pastorek, M. Polach se umístili na 28. místě ze 43 míst (163 družstev), kluci ze 7.B – J. Klučka, M. Elkner a O. Uvíra skončili na 20. místě ze 42 míst v konkurenci 157 družstev. Velkou radost nám však udělala děvčata z obou kategorií. Družstvo děvčat z 8. tříd ve složení Barbora Buczková, Hana Hejnešová a Kristýna Tomšů se umístilo lépe než dalších 150 družstev jejich kategorie, před nimi skončilo jen 13 lepších týmů. Od postupu do dalšího kola je dělily jen 2 body!!

A tým žákyň 7.A a 6.A – Anička Švánová, Alena Matějová, Aneta Kariková a Klárka Mynaříková dopadly ještě lépe – skončily na 10. místě, za nimi dalších 147 družstev jejich kategorie. Tato děvčata postoupila do dalšího kola soutěže a v sobotu 23.11. se utkala v zoo Ostrava s 9 dalšími družstvy. Dívky nepodcenily přípravu ani na toto kolo soutěže, dokázaly postoupit ze svého 10. místa o 4, tedy na místo šesté. Holky – gratulujeme!

Lenka Černá